МЕНИ
Насловна » Активности » Конференције за медије

Конференције за медије

6. новембар 2018. године

Прва редовна конференција за новинаре Републичке изборне комисије

Председник Републичке изборне комисије Владимир Димитријевић одржао је данас Прву редовну конференцију за новинаре на којој је представио привремене резултате избора за чланове националних савета националних мањина, који су одржани 4.новембра 2018.године.

Димитријевић је подсетио да је 18 националних мањина на непосредним изборима бирало своје представнике у националним саветима, док су представници хрватске, црногорске, руске и македонске националне мањине своје представнике бирали путем електорских скупштина.

За непосредне изборе коначан број бирача који су уписани у посебне бирачке спискове био је 467.545, а они су своје право да гласају могли да искористе на 926 бирачких места.

За ове изборе Републичка изборна комисија је прогласила 58 изборних листа, а рад органа за спровођење избора пратили су страни посматрачи, Мисија ОЕБС и Делегација ЕУ у Србији, амбасаде Велике Британије, Хрватске, САД, Словачке, Турске, Немачке и Украјине, као и домаћи посматрачи, али и представници предлагача изборних листа који су надгледали рад бирачких одбора и Републичке изборне комисије.  

Димитријевић је истакао да је на овим изборима обезбеђена пуна траспарентност изборног процеса и на основу пристиглих записника, којих је укупно било  3.428 са свих 926 бирачких места, саопштио привремене резултате избора за сваку националну мањину.


За чланове Националног савета албанске националне мањине на 97,62 одсто обрађених бирачких места, гласало је 39,40 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа АЛТЕРНАТИВА ЗА ПРОМЕНЕ (АЗП) – ШЋИПРИМ АРИФИ ALTERNATIVA PËR NDRYSHIM (APN) – SHQIPRIM ARIFI, освојила је 26,73 одсто гласова или 4 мандата,
  2. Изборнa листa ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА - Др сц НАГИП АРИФИ PARTIA DEMOKRATIKE - Dr sc NAGIP ARIFI, освојила је 15,63 одсто гласова или 2 мандата,  
  3. Изборна листа ПАРТИЈА ЗА ДЕМОКРАТСКО ДЕЛОВАЊЕ – ШАИП КАМБЕРИ PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK – SHAIP KAMBERI, освојила је 32,69 одсто гласова или 6 мандата,
  4. Изборна листа Сами Салиху – Покрет за Реформе / Sami Salihu – Lëvizja për Reforma,   освојила је 8,83 одсто гласова или 1 мандат,
  5. Изборна листа ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА АЛБАНАЦА – Др сци. РАГМИ МУСТАФА PARTIA DEMOKRATIKE SHQIPTARE – Dr. Sc. RAGMI MUSTAFA, освојила је 12,35 одсто гласова или 2 мандата и
  6. Изборна листа Удружење „Албански форум за економски развој у Србији“ – Мухарем Саљиху Shoqata Forumi shqiptar për zhvillim ekonomik në Serbi – Muharem Saljihu, освојила је 2,78 одсто гласова или 0 мандата.


За чланове Националног савета ашкалијске националне мањине на 98,67 одсто обрађених бирачких места, гласало је 45,12 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа "ЗА ПОБЕДУ" - Ердељ Осман, освојила је 46,85 одсто гласова или 7 мандата,
  2. Изборна листа АШКАЛИЈЕ, АЛИ ЗАЈЕДНО – ИЉАЗ РАМАДАНОВИЋ,  освојила је 25,12 одсто гласова или 4 мандата и
  3. Изборна листа „БУДУЋНОСТ АШКАЛИЈА“, освојила је 26,12 одсто гласова или 4 мандата.


За чланове Националног савета бошњачке националне мањине на 95,07 одсто обрађених бирачких места, гласало је 52,31 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа САМООПРЕДЕЉЕЊЕ – др Сулејман Угљанин / SAMOOPREDJELJENJE – dr. Sulejman Ugljanin, освојила је 40,02 одсто гласова или 14 мандата,
  2. Изборна листа МАТИЦА БОШЊАЧКА – АКАДЕМИК МУАМЕР ЗУКОРЛИЋ МУФТИЈА MATICA BOŠNJAČKA – AKADEMIK MUAMER ZUKORLIĆ MUFTIJA, освојила је 36,78 одсто гласова или 13 мандата,
  3. Изборна листа „ВАКАТ ЈЕ – Проф. др САИТ КАЧАПОР“ / „VAKAT JE – Prof. dr. SAIT KAČAPOR“,освојила је 21,80 одсто гласова или 8 мандата и
  4. Изборна листа „СТАРИ ДЕДО“ / „STARI DEDO“, освојила је 0,60 одсто гласова или 0 мандата.


За чланове Националног савета бугарске националне мањине на 98,75 одсто обрађених бирачких места, гласало је 56,73 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа „ДА ВРАТИМО ДОСТОЈАНСТВО НАРОДУ“ - СТЕФАН КОСТОВ, освојила је 12,60 одсто гласова или 2 мандата и
  2. Изборна листа "Тo смо ми" - Природни покрет - "Това сме ние" - природно движение - Владимир Захаријев - Владимир Захарийев, освојила је 83,64 одсто гласова или 17 мандата.


За чланове Националног савета буњевачке националне мањине на 100 одсто обрађених бирачких места, гласало је 25,76 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа БУЊЕВЦИ ЗАЈЕДНО, освојила је 67,01 одсто гласова или 13 мандата и
  2. Изборна листа Удружење грађана „Буњевачко коло“ Сомбор, освојила је 31,26 одсто гласова или 6 мандата.


За чланове Националног савета влашке националне мањине на 97,18 одсто обрађених бирачких места, гласало је 54,35 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа ВЛАСИ ЗА СРБИЈУ, освојила је 93,35 одсто гласова или 22 мандата и
  2. Изборна листа Удружење „Гергина“ Неготин-Примаријус др Синиша Челојевић, освојила је 4,78 одсто гласова или 1 мандат.


За чланове Националног савета грчке националне мањине на 99,22 одсто обрађених бирачких места, гласало је 12,90 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа ''ГРЦИ ЗАЈЕДНО – ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΖΙ'' – Петар Родифцис-Нађ, освојила је 97,48 одсто гласова или 15 мандата.


За чланове Националног савета египатске националне мањине на 100 одсто обрађених бирачких места, гласало је 56,49 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа "ЕСНАФ" - Кујтим Демир, освојила је 43,02 одсто гласова или 6 мандата,
  2. Изборна листа ‚‚ЕГИПЋАНИ ЗА МИР, СТАБИЛНОСТ И ПРОСПЕРИТЕТ У СРБИЈИ АГИМ АЈРА, освојила је 24,74 одсто гласова или 4 мандата и
  3. Изборна листа ТИ БИРАШ СВОЈУ БУДУЋНОСТ, освојила је 31,11 одсто гласова или 5 мандата.


За чланове Националног савета мађарске националне мањине на 98,78 одсто обрађених бирачких места, гласало је 36,54 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа „Magyar Összefogás – Мађарска слога“, освојила је 82,73 одсто гласова или 30 мандата и
  2. Изборна листа МАЂАРСКИ ПОКРЕТ, Жолдош Ференц - MAGYAR MOZGALOM, Zsoldos Ferenc, освојила је 15,93 одсто гласова или 5 мандата.


За чланове Националног савета немачке националне мањине на 99,58 одсто обрађених бирачких места, гласало је 47,14 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. „Герхард“ Подунавске Швабе – заједно, Антун Бек, освојила је 57,00 одсто гласова или 9 мандата,
  2. НЕМАЧКА ЛИСТА – DEUTSCHE LISTE, освојила је 23,58 одсто гласова или 3 мандата и
  3. ПОДУНАВСКЕ НЕМИЦЕ И НЕМЦИ, СВИ ЗАЈЕДНО – DONAUSCHWÄBINNEN UND SCHWABEN, ALLE ZUSAMMEN!, освојила је 17,81 одсто гласова или 3 мандата.


За чланове Националног савета пољске националне мањине на 100 одсто обрађених бирачких места, гласало је 45,22 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа СВИМ СРЦЕМ ЗА ПОЉАКЕ, освојила је 98,08 одсто гласова или 15 мандата.


За чланове Националног савета ромске националне мањине на 97,83 одсто обрађених бирачких места, гласало је 50,69 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа „СВЕЕВРОПСКИ РОМСКИ ПОКРЕТ“, освојила је 83,23 одсто гласова или 32 мандата,
  2. Изборна листа РОМИ ОДЛУЧНО ЗА СРБИЈУ, освојила је 4,58 одсто гласова или 1 мандат,
  3. Изборнa листa РЕСПЕКТ ЗА РОМЕ – ВЛАДАН СТАНОЈЕВИЋ,  освојила је 3,36 одсто гласова или 1 мандат,
  4. Изборна листа САВЕЗ ДРУШТАВА РОМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ „СЛОЖНО И ЗАЈЕДНО ЗА БОЉЕ СУТРА РОМА“,освојила је 2,51 одсто гласова или 0 мандата и
  5. Изборна листа Уједињена партија Рома – Jekutni Partija Romani, освојила је 4,68 одсто гласова или 1 мандат.


За чланове Националног савета румунске националне мањине на 99,18 одсто обрађених бирачких места, гласало је 49,01 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа „Румунска листа – Др Јон Оморан Lista Românească – Dr Ion Omoran“,  освојила је 54,10 одсто гласова или 13 мандата,
  2. Изборна листа СНАГА РУМУНА - ТИХАН МАТАСАРЕВИЋ PUTEREA ROMÂNILOR - TIHAN MATASAREVICI, освојила је 4,26 одсто гласова или 1 мандат,
  3. Изборна листа ЧАСТ И ДОСТОЈАНСТВО! ЗА РУМУНЕ – Даниел Петровић CINSTE ȘI DEMNITATE! PENTRU ROMÂNI – Daniel Petrovici, освојила је 26,32 одсто гласова или 6 мандата и  
  4. Изборна листа Румунско братство - Frația românească, освојила је 13,39 одсто гласова или 3 мандата.


За чланове Националног савета русинске националне мањине на 98,82 одсто обрађених бирачких места, гласало је 47,82 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа Русини заједно / Руснаци вєдно, освојила је 38,44 одсто гласова или 8 мандата,
  2. Изборна листа Бити и остати РУСИН - OЛЕНА ПАПУГА – Буц и остац РУСНАК - ОЛЕНА ПАПУҐА, освојила је 15,89 одсто гласова или 3 мандата,
  3. Изборна листа ’’За Русине - Жељко Ковач“ – „За Руснацох – Желько Ковач“,освојила је 16,44 одсто гласова или 3 мандата,
  4. Изборна листа Русинска будућност / Руска будучносц, освојила је 8,93 одсто гласова или 2 мандата,
  5. Изборна листа Листа слободних кандидата Лїстина шлєбодних кандидатох, освојила је 9,82 одсто гласова или 2 мандата,
  6. Изборна листа И ми смо Русинке / Русини – И ми Рускинї / Руснаци, освојила је 3,54 одсто гласова или 0 мандата и
  7. Изборна листа МЛAДИ ИМАЈУ ПРЕДНОСТ – МЛАДИ МАЮ ПРЕДНОСЦ, освојила је 5,61 одсто гласова или 1 мандат.


За чланове Националног савета словачке националне мањине на 99,47 одсто обрађених бирачких места, гласало је 34,39 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа СЛОВАЦИ НАПРЕД! – SLOVÁCI VPRED! – ПАВЕЛ СУРОВИ СЛОВАЦИ НАПРЕД! – SLOVÁCI VPRED! – PAVEL SUROVÝ, освојила је 25,63 одсто гласова или 8 мандата,
  2. Изборна листа МАТИЦА СЛОВАЧКА У СРБИЈИ – ЉИБУШКА ЛАКАТОШ MATICA SLOVENSKÁ V SRBSKU – LIBUŠKA LAKATOŠOVÁ, освојила је 45,66 одсто гласова или 14 мандата,
  3. Изборна листа Хеј, Словаци! – Михал Балаж, Hej, Slováci! – Michal Baláž, освојила је 15,35 одсто гласова или 4 мандата и
  4. Изборна листа Лига Словака Војводине Liga Slovákov Vojvodiny, освојила је 10,94 одсто гласова или 3 мандата.

За чланове Националног савета словеначке националне мањине на 99,32 одсто обрађених бирачких места, гласало је 28,46 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа Словенци заједно – Slovenci skupaj, освојила је 99,17 одсто гласова или 15 мандата.


За чланове Националног савета украјинске националне мањине на 100 одсто обрађених бирачких места, гласало је 40,87 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа КОЛОМЕЈКА – Никола Љаховић, освојила је 19,47 одсто гласова или 3 мандата,
  2. Изборна листа „Твој народ, твој глас – Заједно за Украјинце – Мирослав Хочак“, освојила је 25,59 одсто гласова или 4 мандата,
  3. Изборна листа ГРУПА БИРАЧА „СЕЊУК“ – ИВАН КУЗМА, освојила је 32,72 одсто гласова или 5 мандата,
  4. Изборна листа „СЛАВКО БАРАНОВСКИ“ - „ДОБРА ВОЉА“, освојила је 12,16 одсто гласова или 2 мандата и
  5. Изборна листа „КАЛИНА“ – ПЕТАР ЗАКАМАРОК, освојила је 8,50 одсто гласова или 1 мандат.


За чланове Националног савета чешке националне мањине на 98,59 одсто обрађених бирачких места, гласало је 61,47 одсто бирача, а изборне листе су освојиле следећи проценат гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа Чешка будућност - Даворин Шкорњичка, освојила је 17,42 одсто гласова или 2 мандата,
  2. Изборна листа “Заједница Чеха у Србији“ / “Česka komunita v Srbsku“, освојила је 54,52 одсто гласова или 9 мандата и
  3. Изборна листа Чеси Војводине, Београда и Шумадије - за Чехе целе Србије / Češi z Vojvodiny, Bělehradu a Šumadie - pro Čechy celého Srbska, освојила је 26,47 одсто гласова или 4 мандата.

 

Председник Републичке изборне комисије Владимир Димитријевић је истакао да ће Комисија коначне резултате избора утврдити у законом прописаном року, односно 96 часова након затварања биралишта, у четвртак, 8.новембра 2018.године.

Такође, он је навео и да је до сада у Комисију пристигло четири приговора о којима ће Комисија одлучивати у законом прописаном року, односно, и року од 96 часова након затварања бирачких места.

 Врх стране